Teatrul Regina Maria

Teatrul Regina Maria  - Tickets

Narrow your results

on 08 Mar Sat 19:00

ZEITE DE CATEGORIA B - de Alexandra Felseghi +12 ani

Sala Transilvania, Oradea
on 09 Mar Sun 11:00

CEI TREI PURCELUSI +3 ani

Sala Arcadia, Oradea
on 09 Mar Sun 19:00

OFERTĂ ATRACTIVĂ

Sala Transilvania, Oradea
on 11 Mar Tue 19:00

GÂLCEVILE DIN CHIOGGIA - de Carlo Goldoni - +8 ani

Teatrul Regina Maria - Sala Mare, Oradea
on 14 Mar Fri 19:00

PÂNĂ CÂND MOARTEA NE VA DESPĂRTI LISELOTTE SI LUNA MAI +14 ani

Sala Transilvania, Oradea
on 15 Mar Sat 11:00

NORR, ÎN LUMEA CULORILOR - 0-3 ani

Sala Arcadia, Oradea
on 15 Mar Sat 18:00

NORR, ÎN LUMEA CULORILOR - 0-3 ani

Sala Arcadia, Oradea
on 15 Mar Sat 19:00

IMPRO  PATZAN SHOW - spectacol de improvizatie +  14  ani

Sala Transilvania, Oradea
on 17 Mar Mon 19:00

CRUZIME SI TANDRETE +16 ani

Sala Transilvania, Oradea
on 18 Mar Tue 19:00

TARTUFFE - de Moliere + 14 ani

Teatrul Regina Maria - Sala Mare, Oradea

4 events left

previous Showing page 1 of 2 next

No available Fan Reports

There are no Fan Reports yet written for Teatrul Regina Maria. Be the first to write a review and share your experience with others.

Artist description

Teatrul Regina Maria îşi face un titlu de onoare din faptul că a lansat mari regizori care au făcut, ulterior, strălucite cariere artistice, precum Victor Ioan Frunză, Alexandru Darie şi Alexandru Colpacci. Totodată, Trupa „Iosif Vulcan” a avut privilegiul, în special în ultimele stagiuni, de a colabora cu nume celebre ale teatrului românesc: Alexandru Dabija, Mihai Măniuţiu, Alexander Hausvater, Petru Vutcărău, Claudiu Goga şi mulţi alţii.

Datorită acestor colaborări fructuoase teatrul orădean a reintrat în atenţia criticii de specialitate, a crescut în mod constant numărul de spectatori, a obţinut două nominalizări la Gala Premiilor UNITER în 2006 şi a participat la numeroase festivaluri de teatru atât din ţară cât şi din străinătate (Coreea de Sud, Italia, Croaţia, Turcia, Slovacia, Ungaria, Ucraina, Republica Moldova).

Din 2011, Teatrul din Oradea s-a reorganizat și cuprinde, în prezent, trei trupe: Trupa Iosif Vulcan, Trupa Arcadia și Ansamblul Artistic Profesionist Crișana. În 2012 Teatrul revine în atenția Senatului UNITER, prin spectacolul de succes „Scripcarul pe acoperiș”, care obține două nominalizări la categoria Cea mai bună scenografie (Vioara Bara) și Cea mai bună actriță în rol secundar (Ioana Dragoș Gajdo pentru rolul Golde).

În anul 2016, Teatrul Regina Maria are onoarea de a fi gazda Galei Premiilor UNITER, trecându-și totodată în palmares o nouă nominalizare pentru actorul Richard Balint la categoria Cel mai bun actor în rol principal (pentru rolul Gorge din spectacolul „Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas”, de Dennis Kelly, regizat de Bobi Pricop), dar și un premiu special acordat de senatul UNITER actorului Eugen Țugulea pentru o viață dedicată teatrului și poeziei.